Jste zde

Domů

Chovatelská stanice

Chovná stanice byla založena v roce 1979 plemenem briard, a byla známa odchovem mnoha výstavně i sportovně úspěšných jedinců tohoto krásného ovčáckého plemene. Protože briard se stává v moderní době spíše plemenem stále více chovaným pro exteriér a zapomíná se na jeho pracovní a sportovní charakter, přechází roku 2001 chovná stanice Slezský hrádek na další typické ovčácké plemeno, velmi krásné,ale zatím stoprocentně orientované na charakterové vlastnosti, utvářené po generace a pevně zakotvené v genofondu plemene border kolie.

Odchov štěňat

KošíkŠtěňata se rodí doma pod dohledem v porodní bedně. První dny jsou pečlivě pozorována, zatím ale nebyly problémy s jediným narozeným štěnětem. Přikrmujeme od 3 týdnů stáří kvalitní granulovanou stravou až do odstavu v 7 týdnech stáří. Během odchovu jsou postupně navykány na venkovní prostředí, v poslední třetině celodenně umístěny venku s přístupem do domu. Preventivní odčervování ve 2., 4.a 6.týdnu stáří a 1.očkování po 6.týdnu jsou samozřejmostí. Štěňata mají otevřený kotec a sama se chodí mimo svůj spací prostor venčit. Volný pohyb kolem domu je běžný, mají se možnost během sociálního období seznámit s mnoha podněty venkovního prostředí. Každé štěně je možné během odchovu navštívit, sledovat jeho vývoj a pomazlit ses ním. Nový majitel obdrží kupní smlouvu, pas pro psa, balíček krmení, na které je štěně navyklé a po určité době poštou i rodokmen (FCI), který je zahrnut v kupní ceně.

 Ovce vřesovky

VřesovkyNa našem malém ranči chováme  beránka Mufa a 2 ovečky plemene vřesovka,kteří žijí společně s malým stádem suffolek.Vřesovky se hned staly ozdobou našeho domova a atrakcí pro děti a nově příchozí. Jsou to velmi překrásná a skromná zvířata,která v sobě nezapřou exotickou krev muflona.Navíc vlastně dopásají to,co šlechtěné masné plemeno odmítá.Přednosti vřesovek by se daly shrnout takto:atraktivní vzhled s impozantními rohy a splývavým rounem,tvrdé paznehty,skromnost a nenáročnost při výběru potravy a spásání plevelů,tvrdost při nepřízni počasí i v horském terénu ,samostatné bahnění a nakonec i výborné libové a jemné maso se zvěřinovou chutí a bez loje.A ještě jedna vlastnost je u vřesovek velkou předností a to jejich vrozená mírná plachost,rychlá reakce a snadné shlukování do stáda ,což  probouzí u mladé borderkolie výrazné pastevní instinkty a vychovává z ní jemného a inteligentního ovčáckého psa.Štěňata z naší chovné stanice mají možnost již v prvním startu svého života  alespoň ,,po očku"sledovat ovečky a možná si i vytvořit trochu nátisk svého budoucího zájmu.

Vřesovky se zúčastňují na programu údržby krajiny na území Krkonošského národního parku.Stádo je umístěno na silně zamokřené lokalitě Klínový důl-Kláštěrní louky.Oblast Klínového dolu je silně zamořena šťovíkem alpským a starčkem,které vřesovky umí mistrně spásat.Jejich pobyt na vřesovištích slouží také k tomu,aby v pozdním létě roztrhaly pavučiny a umožnily tak včelám nerušenou sklizeň/tato moudrost je vypůjčena z tamního webu/.

ad